Restoranlar için Online Yemek Sipariş Modülü

Genel Ayarlar

Genel ayarları doldurmadan, diğer menü ayarları kullanılamaz. Bu ayarlar hemen her özelliğe uygulanır.

genel ayarlar

Seçenekler(Online yemek sipariş):

 1. Başlık – Uygulama Adı
 2.  Ana sayfadaki logo 1024 x 480 – Uygulama logosu
 3. Açıklama – Ana sayfada görüntülenen açıklama
 4. KDV – KDV oranı (genellikle %8)
 1. Fiyata dâhil KDV – Bazı bölgelerde, ürünlerin fiyatı KDV dâhil olarak belirtilmiştir. Bu seçenek etkinleştirilirse, yemekler için belirtilen fiyatların önceden KDV dâhil olduğunu ancak dikkate alınmadığı varsayılır. Bu seçenek devre dışı bırakılırsa, ürünlerin ve gönderimlerin üzerindeki KDV ayrı olarak hesaplanır (20TL’lik ürüne + %8 KDV ayrıca eklenir ve ürünün fiyatı 21,60 TL ye çıkar.)
 2. Ana ekranda mutfak seçimini göster– Mutfak türünün (Döner, Pizza, Kebap, Burger, Meksika vb.) seçimini gösterin, uygulama farklı mutfaklardan birden fazla şubeye sahipse kullanılır. Mutfak seçiminden sonra, müşteriye seçilen mutfaktan yemekler sunan şubeler gösterilecektir.
 3. Sadece bir restoranım var! – Bir şubeniz varsa, bu seçeneği etkinleştirin. Bu durumda, sistemdeki ilk şubenin menüsü açılacaktır.

İlk kurulumdan sonra, kalan menü öğeleri kullanılabilir hale gelecektir.

Ad, açıklama ve logo uygulamanın ana sayfasında gösterilir.yemek uygulama 5

Uyarı: Online yemek sipariş için adım adım uygulama kurulumu. Bu kılavuzda anlatıldığı şekilde birebir ayarlamanızı öneririz.

# 1 Mutfak Çeşitleri

Bir uygulamada farklı türlerde mutfağı olan restoranlar olabilir (Suşi, Meksika, Pizza, Burger vb.)

mutfaklar

Ana ekranda (ayarlarda etkinleştirilmişse) bir mutfak tipi listesi gösterilecektir, ardından menüde sadece bu mutfağın yemekleri olan restoranlar gösterilecektir.

yemek uygulama 25

Restoran mutfak tiplerini kullanmıyorsa, bu listenin görüntüsü temel ayarlarda kapatılabilir, ancak aynı zamanda en az bir tip yaratılmalıdır, örneğin “Tüm mutfaklar”.

#2 Malzemeler

malzemeler ayarları

Malzemeler, yemek listesinde ve yemek kartında gösterildiği gibi yemek filtresinde kullanılır.

Yemekler Listesinde:

yemek krtı

Yemek Kartında:

yemek uygulama 9

Yemek Filtresinde:

yemek uygulama 1

Ana anahtar malzemeleri – Acılı, soğanlı, sığır eti ve benzeri şeklinde doldurmanızı tavsiye ederiz. Müşteri, filtreleme sayesinde yalnızca belirli malzemelere sahip olan veya bulunmayan yemekleri seçebilir. Mümkünse, içeriğe açıklayıcı resimler veya ikonlar verin, bu katalog ve filtrenin görünümünü olumlu yönde etkileyecektir.

# 3 Etiketler

Etiketler, içeriklerle aynı şekilde kullanılır, ancak örneğin acılı, et, balık, baharatlı ve vejetaryen gibi yemek çeşitlerini açıklamaya yarar. Etiketleri her zaman doldurmanızı ve bunları sağlamanızı öneririz.

etiket ayarları

# 4 Kategoriler

Seçilen restoranın ana ekranındaki uygulamada ana yemek kategorileri açılır. Seçilen kategorinin alt kategorileri varsa, bu kategoriyi seçmek bir model açacaktır.

kategori

Her kategorinin parametreleri vardır:

 1. Üst Kategori – Üst kategori. Bir ana kategori seçin veya onu ana kategoriye bırakın.
 2. Başlık – Kategori adı.
 3. Altyazı – Kategori altyazı.
 4. Simge – Resim (doldurmanızı şiddetle tavsiye ederiz, uygulamanın görünümü üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve çekiciliği arttırır).kategori düzenle

Bir yemek hem ebeveyn hem de çocuk olmak üzere çeşitli kategorilere ait olabilir. Her bir restoran için yemek listesi oluşturulduktan sonra, bu yemeklerin farklı kategorilere ait olmasına bağlı olarak, restoranın ana ekranında gösterilecek olan bir kategori listesi derlenecektir.

yemek uygulama 25 1

Fırsat Menüler:

fırsat

#5 Yemek Seçenekleri

seçenekler

Toplamda iki tür seçenek vardır – Açılır Liste (önerilen kümeden yalnızca bir seçimin seçildiği yer) ve Onay Kutusu (birkaç öğenin kontrol edilebileceği yer).

seçenekleri düzenle

Resimler için seçenekler kullanmanızı öneririz – Bu sayede uygulama kullanıcı için daha çekici görünür.(Online yemek sipariş)

Seçenekler, daha önce de belirtildiği gibi iki tür seçenek vardır – açılır liste ve onay kutusu, (yani tek bir seçenekle veya çoklu seçenek.) Bu “seçenek türü” olarak ayarlanmıştır.

“Gerekli” seçeneğini etkinleştirilir ise seçeneğin doldurulma zorunluluğu ortaya çıkar ve dolum yapılmadan ürün sepete eklenmez.

Her seçeneğin bir miktarı olabilir – bu durumda, her değerin karşısında miktarı belirten alanlar olacaktır. Bu durumdan “Kullanım miktarı” parametresi sorumludur.

Seçenekler için ücretlerin restoran ayarlarında belirlendiğini unutmayın- bunun nedeni menü fiyatlarının doğrudan restoran ayarlarında ayarlanmış olmasıdır ve aynı yemek için tamamen farklı olabilir.

# 6 Yemekler

Tüm restoranlar için genel yemek listesi. Bu listeden bir restoran için belirli yemeklerin seçimi ve buna fiyatların tahsisi restoranın kurulmasıyla yapılır. Bu bölümde, yalnızca yemeğin kendisi yapılandırılmıştır. (içerikler, etiketler, kategori, seçenekler, açıklama ve resim.) Yemeğin adını ve alt başlığını doldurmanızı öneririz – bunlar listelerde ve kartta görüntülenir; bu da uygulamanın görünümünü olumlu yönde etkiler ve müşterinin seçmesi için daha fazla bilgi verir.

Yemekler listesinde, kategorilere ait olan bileşenlerini ve etiketlerini, seçeneklerini de görüntülenmektedir – bu gezinmeyi önemli ölçüde artırıyor.res

Her yemeğin zorunlu alanları vardır:

 1. Başlık – Yemek adı.
 2. Altyazı – Altyazı, yemeğin açıklaması, aramada gösterilenler ve yemekler listesi.
 3. Simge – Çanak görüntüsü (önerilen minimum 500X500’tür)
 4. Tanım – Açıklama, doğrudan tanımda gösterilir.

YEMEK DÜZENLE

Bu ayarlara ek olarak, bu yemeğin ait olduğu kategorileri, malzemeleri, etiketleri ve seçenekleri de işaretlemek gerekmektedir.

kategori 1

malzemeler

etiketler

# 7 Restoranlar

Sistemde en az bir restoran bulunmalıdır. Restoran ayarları:

 1. Başlık – Restoran adı
 2. Altyazı – Altyazı (listede gösterilmiştir, doldurmanızı öneririz)
 3. Simge 500 x 500 – Restoranın ana simgesi, haritada da gösterilir
 4. Tanım – Restoran bilgi ekranında görüntülenen açıklama
 5. Bonus yüzdesi (eğer devre dışıysa -1) – Müşteriye satın alındıktan sonra bonus hesaba yatırılan sipariş tutarının yüzdesi.

restoran ekle

Her restoran müşteriye isteğe göre ikramiye verebilir veya vermez. Bonuslar kullanılmıyorsa, “Bonus yüzdesi (devre dışıysa -1)” alanında -1 değerini belirtin. Bununla birlikte, müşteriye her yemeğin ikramiye sayısını belirlemek mümkündür. Bonus sisteminin çalışma şekli aşağıdaki gibidir.

İletişim Bilgileri:

 1. Restoran E-postası – Bu restoranda sipariş veya rezervasyon bildirimi alacağınız e-posta adresi. Bu adres ayrıca restoran bilgilerinde de gösterilir.
 2. Restoran Telefon – restoran telefon, restoran hakkında bilgiler görüntülenir.

iletişim bilgileri

Adres verileri restoran bilgilerinde ve listelerde gösterilir. Ek olarak, belirtilen verilere göre, uygulama, restoran işaretleyicisinin haritalarda yer alacağı boylamı ve genişliği hesaplamaya çalışır. Boylamın ve genişliğin otomatik algılanması yalnızca Google API Anahtarı yüklendiğinde mümkündür, ancak bunları her zaman manuel olarak belirleyebilirsiniz.

adres bilgileri

Restoranı haritada göstermeniz gerekmiyorsa, restoranı haritada göster seçeneğini kapatın, bu durumda restoran haritada gösterilmez.

HARİTA

Her restoran 3 servis seçeneğine sahiptir:

 1. 1. Mağazada Teslim Alma – Bu durumda, müşteri siparişini almalıdır.
 2. Gönderim – Sipariş müşteriye teslim edilir.
 3. Rezervasyon – Belirli bir tarih ve saat için masa rezervasyonu

gönderim seçenekleri

Restoranda bu seçenek etkinse, rezervasyon işlevi kullanılabilir duruma gelir.

WhatsApp Image 2019 10 10 at 18.35.34 1

Her restoran 5 teslimat bölgesine sahip olabilir. Her bölgenin kendi adı ve değeri olmalıdır.

gönderim bölgeleri

Bu bölgeler müşteri tarafından gönderim yöntemi olarak seçilmekte ve nakliye masrafları siparişe eklenmektedir. Sipariş verirken, bu restoran böyle bir servise sahipse “Gönderim” metodu gönderim listesine da eklenecektir.

Her restoran için, sipariş verirken alıcıya gösterilen 3 farklı ödeme yöntemi vardır.

ödeme yöntemleri

Nakit, kredi kartı gibi alıcıya ödeme seçeneklerini, taşınabilir bir terminal aracılığıyla, doğrudan banka havalesi veya benzeri yöntemlerle sunmak için bu yöntemlere ihtiyaç vardır.

Restoran için mutfağın türünü de belirtmek gerekir. Mutfak tipi en az bir olmalıdır (örneğin, “tüm mutfaklar”).

mutfaklar 1

Mutfak tipleri kullanılmıyorsa ve gösterilmiyorsa, aksesuar hala belirtilmelidir.

Restoranın kendi tarifesi var. Saatler sonra restoran listelerde gösterilmez. Aynı zamanda, böyle bir restorandan gelen ürünler sepete konduysa, hala sipariş verebilirsiniz.

restoran açılış saatleri

Onay işaretleri çalışma günleri. Zaman belirtilmezse, restoranın 24 saat açık olduğu kabul edilir. Restoranın çalışma takvimi varsa, işin başlamasını XX: XX ve işin sonunu XX: XX olarak belirtin. Yemekler listesi, bütün yemeklerin tamamını, bir listede gösterir. Mevcut restoranda hazırlanan yemekler not edilmelidir.

YEMEK DÜZENLE

Sağ sütun geçerli yemeğin verilerini gösterir – kategoriler, etiketler ve içerikler. Kullanılan alanlar:

 1. Fiyat – yemeğin temel fiyatı, seçeneklerin maliyetini dikkate almadan yazın.
 2. Özel – yemeğin promosyon temel fiyatı (eğer sıfırdan fazlaysa yemeğe devam edilir)

yemek krtı

 1. Bonus – Sipariş verdikten sonra bonus hesabına kaç bonus yatırılır?

Bu alanda -1 belirtirseniz, bonuslar tüm restoran için yüzde düzenine göre hesaplanır (bu, bölümün en başında yazılmıştır).

Her yemeğin daha önce listelenmesi durumunda kendi seçenekleri vardır. Her restoran, hangi seçenekleri kullandığını ve belirli bir seçenek için yemeğin maliyetine ne kalacağını belirler. Seçeneğin sıfır maliyeti varsa, yemeğin maliyetine hiçbir şey eklenmez. Opsiyon miktarla birlikte kullanıldığında, opsiyonun maliyeti, bu opsiyonda müşteri tarafından belirtilen miktarla çarpılarak yemeğin baz fiyatına eklenecektir.

# 7 Ek restoran adresleri

Her restoran birkaç adrese sahip olabilir (örneğin, şehrin farklı yerlerinde). Bunun için ek adresler kullanılır. Ek adreslerin sayısı sınırlı değildir. Ek adresler restoran bilgilerindeki uygulamada gösterilmektedir.

restorn ekle

Belirtilen verilere göre, uygulama, restorandaki ek adresin işaretinin haritalara yerleştirileceği boylamı ve genişliği hesaplamaya çalışır. Boylam ve genişliğin otomatik algılanması yalnızca Google API Anahtarı yüklendiğinde mümkündür. Ek bir adres oluştururken, açılır listeden ana restoranı seçin.

adres bilgileri 1

# 8 Rezervasyon

Rezervasyon Restoranda rezervasyon hizmeti etkinse, müşteri belirli bir tarih ve saat için bir masa ayırmak için uygulamayı kullanabilir. Sipariş ayrıca kişi sayısını ve gerekirse bir yorumu da gösterir.

WhatsApp Image 2019 10 10 at 18.35.34

WhatsApp Image 2019 10 10 at 18.35.34 1 2

WhatsApp Image 2019 10 10 at 18.35.33

Her restoran için rezervasyon için başvuruların listesi başvuruda, başvuru formunda ve kullanıcı menüsünde de gösterilir.

# 9 Ödeme

Uygulamadaki sepet belirli bir restorana bağlı değildir, müşteri aynı anda birkaç restorandan yemekleri sepete koyabilir. Bu durumda, müşteriye her bir restoran için ve genel hesap bilgileri gösterilecektir. Ayrıca, müşteriden tüm siparişleri bir kerede veya belirli bir restorandan belirli bir sipariş de vermesi istenecektir.

yemek uygulama 7

Tüm siparişleri aynı anda yapan müşteri, her bir restoran için ödeme yöntemlerini ve teslimat yöntemlerini belirtmelidir. Ayrıca, restoran ayarlarında ayarlanmışsa, her bir restoran için teslimatın tarihini ve saatini veya teslim alma tarihini belirtin. Restoranlar farklı ödeme ve teslimat yöntemlerine sahip olabilir. Alıcı hakkında bilgi, kullanıcı tarafından profilinde belirtilen verilerden alınır. Geçerli sipariş için bu bilgiler değiştirilebilir, ancak bu profile kaydedilmeyecektir. Siparişi alan mağaza çalışanı durumlarını “Yönetim Panel” aracılığıyla zaten düzenlenmiştir.

yemek uygulama 6

siparişler

Sipariş durumu “Tamamlandı” olarak ayarlandıktan sonra, müşteri geçerli siparişten bonus alacak. Sipariş verilerini ve bileşimini “Yönetim Paneli” aracılığıyla düzenlemek mümkün değildir.

Yönetim Paneli üzerinden sipariş alındığı anda sipariş durumu personel tarafından değiştirilir.

siprişleri düzenle

müşteri bilgileri

Online yemek sipariş uygulaması

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.