Bu kılavuz, Uygulama Sepeti ile uygulama yayınlama ve dağıtma hakkındaki genel soruları yanıtlıyor.

Uygulama Yayınlamaya Genel Bakış

Bir uygulamayı App Store’da dağıtmak için bir Apple Geliştirici hesabına abone olmanız gerekir. Apple Geliştirici Programı yıllık ücreti 99 USD’dir.

Henüz bir Apple Geliştirici hesabınız yoksa hesabınıza buradan abone olabilirsiniz: https://developer.apple.com/programs/enroll//

Bu hizmet, Çift Kimlik Doğrulamayı desteklememektedir. Apple geliştirici hesabınızı bir masaüstünden değil, bir Iphone’dan veya bir Ipad’den oluşturmalısınız.

Kaydınızı Apple Geliştirici Programında tamamladıktan sonra, kaydolmak için kullandığınız Apple Kimliği ile iTunes Connect’te oturum açabilirsiniz. iTunes Connect, App Store uygulamalarınızı yönettiğiniz, satış raporlarınıza baktığınız, iTunes Connect kullanıcılarınızı ve test kullanıcılarınızı yönetebileceğiniz yerdir.

İşlemin tamamı hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıyı kullanın: https://developer.apple.com/app-store-connect/

“Bir uygulamayı güncelleme” hakkında konuştuğumuzda iki farklı şey olduğunu unutmayın: bir uygulamanın içeriğini güncelleyebilir (bir haber, indirim kodu, mevcut bir özellik, renkler vb. Ekleyerek) veya Mağazalarda yeniden yayınlamanız gerekiyorsa uygulamanızı güncelleyebilirsiniz.

Buna Gerek var mı?

İlk durumda, çoğu zaman, uygulamanızı mağazada güncellemenize gerek yoktur ve dolayısıyla yeniden derlemenize gerek yoktur. Değişiklikleri görmek için içeriği değiştirin veya yeni özelliği ekleyin, renkleri değiştirin ve uygulamanızı yeniden başlatın.

Ancak, Uygulama yayınlamaya genel bakış veya başlangıç görüntülerine, simgesine veya adına benzeyen bazı diğer öğeleri değiştirirseniz, uygulamanızın yeni bir sürümünü derleyip yeniden yayınlamanız gerekir. Bu durumda, uygulamanızı yeniden derlemeden önce sürüm numarasını artırmanız gerekir.

Uygulamanızı düzenleme hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Uygulamanızı bir mağazada güncellemek istediğinizde, uygulamanızı yayınlamadan önce ilgili mağazada yapmanız gereken bazı eylemler vardır.

Yakında bu makalede gerekli olan bu işlemlerle ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Bir uygulama sürüm numarasıyla yayınlanmalıdır. Uygulamanızın bir güncellemesini yayınlamak isterseniz, uygulamanızı derlemeden önce daha yüksek bir sürüm için sürüm numarasını değiştirmeniz gerekecektir.

“Bir uygulamayı güncelleme” hakkında konuştuğumuzda iki farklı şey olduğunu unutmayın: bir uygulamanın içeriğini güncelleyebilir (bir haber, indirim kodu, mevcut bir özellik, renkler vb. Ekleyerek) veya mağazalarda yeniden yayınlamanız gerektiği için uygulamanızı güncelleyebilirsiniz.

İlk durumda, çoğu zaman, uygulamanızı mağazada güncellemenize gerek yoktur ve dolayısıyla yeniden derlemenize gerek yoktur. Değişiklikleri görmek için içeriği değiştirin veya yeni özelliği ekleyin, renkleri değiştirin ve uygulamanızı yeniden başlatın.

Ancak, başlangıç görüntülerine, simgesine veya adına benzeyen bazı diğer öğeleri değiştirirseniz, uygulamanızın yeni bir sürümünü derleyip yeniden yayınlamanız gerekir. Bu durumda, uygulamanızı yeniden derlemeden önce sürüm numarasını artırmanız gerekir.

Bu değerleri değiştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Yönetim Panelinize bağlanın.
 2. Ardından Editörünüzde Yayın sekmesine gidin.
 3. Yayın sekmesinin altında bulunan “Mobil Kaynak Kodları” bölümünde Android için sürüm numarasını girebilirsiniz.

Uygulamanız zaten yayınlanmışsa, yeni bir sürüm numarası eklemeniz ve yeni bir sürüm numarası göndermeniz gerekir.
Bir uygulama oluştururken iki sayı vardır:
-sürüm numarası
-ve yapı numarası

Çünkü aynı sürüm için çok sayıda yapı gönderebilirsiniz. Uygulamanızın bir güncellemesini yayınlamak isterseniz, uygulamanızı derlemeden önce daha yüksek bir sürüm için sürüm numarasını değiştirmeniz gerekecektir.

Otomatik yayınlama sisteminde yapı numarasının yönetilmediğini, bu nedenle aynı sürüm için birden fazla sürüm yerine yeni bir sürüm göndermeniz gerektiğini unutmayın.

Mevcut bir uygulamayı güncelleyebilirsiniz.

Tek sorun Android sürümü için olabilir. Bir Android uygulaması yayınladığınızda, ilişkili bir şifreye sahip anahtar deposu sertifikası adlı bir sertifika oluşturur/kullanırsınız.

Bu uygulamayı kendi başınıza yayınladıysanız, hem sertifika dosyasına hem de şifresine sahip olmalısınız (Eğer Uygulama Sepetinizin APK Generator’ınızı kullandıysanız ve bu uygulamanın APK’sını oluşturduktan sonra Uygulama Sepetinizi tekrar yüklemediyseniz, hâlâ ikisine de sahip olursunuz).

Bu iki öğeye, sertifika dosyasına ve sertifika şifrenize sahip değilseniz, uygulamanızın Android sürümünü güncelleyemezsiniz, ancak yalnızca yeni bir uygulama olarak yayınlayabilirsiniz.

İOS için sorun yok, var olan bir uygulamanın güncellemesini yayınlamak için önceki öğelere ihtiyacınız yok.

Kaynakları istediğiniz kadar yayınlayabilir ve indirebilirsiniz. Kesinlikle hiçbir sınırınız yok, bu bir açık kaynaklı çözümdür.

Uygulamanızı yayınlamadan önce “Uygulamalar Önizleyicisi” adlı aracımızla uygulamanızın önizlemesini görebilirsiniz. Bu araç hakkında daha fazla bilgiyi yakında bu makalede bulabilirsiniz.

Uygulama sepeti olarak uygulamanızı sizin adınıza yayınlamamızı isterseniz hizmet bedelimiz 3000 TL’dir.

Son IOS SDK’yi yüklediğinizi doğrulayın. Xcode’u doğru kullanmak için bu zorunludur.

Daha Fazlası

Burada daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: https://developer.apple.com/ios/

IOS SDK’yi yükledikten sonra uygulamanızı Xcode’da derleyebilirsiniz.

Proje dosyasını değil, çalışma alanı dosyasıyla uygulamayı Xcode’ta açmanız gerekir.

Android Studio’da Araçlar> Android> SDK Yöneticisi’ne gidin ve “SDK Platformları” ve “SDK Araçları” sekmelerinden tümünü güncelleyin.

Bu, Android Studio’da belirli bir sorundur ve başka bir yazılımdan kaynaklanan sorunlara ilişkin tüm çözümleri bilmek zordur, ancak diğer bazı kullanıcılara ve bulduğumuz çözümlere ilişkin bazı bağlantılar aşağıda verilmiştir:

http://stackoverflow.com/questions/29808199/error-running-android-gradle-project-sync-failed-please-fix-your-project-and-t

http://stackoverflow.com/questions/24778598/error-running-myactivity-gradle-project-sync-failed-please-fix-your-project-an

İkinci cevap birçok kullanıcı için sorunu çözmüş görünüyor:

 1. Dosya -> Önbellekleri geçersiz kıl / Yeniden başlat
 2. Android Studio’yu kapat
 3. Kullanıcı giriş dizinindeki .gradle klasörünü yeniden adlandırın/kaldırın
 4. Android Studio’yu yeniden başlatın, ihtiyaç duyduğu tüm Gradle öğelerini indirmesine izin verin
 5. Gradle yapılandırması başarıya ulaştı!
 6. Projeyi tekrar yapılandır… Başarılı!

 

Bu yazımızda ”Uygulama Yayınlamaya Genel Bakış” anlatmaya çalıştık. Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

No-Code Mobil Uygulama Oluşturucu, Android & iOS Mobil Uygulama Yapmaya Hazır Mısın? Cevabın evet ise https://uygulamasepeti.com/ sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Comments

 1. Taner

  ben herhangi biryerde yayınlamak istemiyorum programı, yani play store yada apple de normal siteniz üzerinden apple dowland linki vermiyormusunuz ?

  1. Uygulama Sepetim - Destek Article Author

   Merhaba,

   Evet efendim, APK yı indirerek mağazaya yayınlamadan da kullanabilirsiniz.

   Uygulama Sepetim Destek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.